اهمیت حمل و نقل در توسعه اقتصاد کشور

حمل و نقل بین المللی زمینی، هوایی، دریایی، ریلی و … در توسعه اقتصادی کشورها بسیار موثر است. شاید مهمترین تاثیر حمل و نقل بین المللی ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی است. تاثیر مهم دیگر آن ایجاد ارزش افزوده برای کشورها است. شرکت حمل و نقل بین المللی رامین لجستیک در زمینه حمل بار از ترکیه به ایران آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان می باشد. جهت ثبت سفارش و درخواست مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید. در ادامه به مبحث اهمیت حمل و نقل در توسعه اقتصاد کشور نیز می پردازیم:

آشنایی با مفهوم حمل و نقل بین المللی

جا به جایی کالاها بین کشورها دارای قوانین و مقررات خاصی است که به هرگونه جا به جایی کالا بین کشورها و خارج از مرزها حمل و نقل بین المللی گویند. این نقل و انتقال به روش های مختلفی صورت می پذیرد.

انواع حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل بسته به نوع کالا، نوع وسیله نقل و انتقال انواع مختلفی دارد. به طور کلی حمل و نقل بین المللی به روش های ریلی، زمینی، دریایی، هوایی، به کمک خطوط لوله (انتقال نفت و گاز)، روش های ترکیبی انجام می شود.

انواع حمل و نقل بین المللی

آشنایی با شرکت های حمل و نقل بین المللی

شرکت های حمل و نقل بین المللی با طرفین ارسال کننده و دریافت کننده در کشورهای مختلف قراردادهای مشخصی منعقد می کنند. سپس بر اساس مذاکره انجام شده نوع روش حمل و نقل، نوع بیمه، زمان تحویل و وظایف طرفین تعیین می گردد. شرکت های مربوطه بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهند به دو گروه کریر (حمل کننده) و فورواردر (هماهنگ کننده) تقسیم می شوند.

آشنایی با شرکت های کریر

به این شرکت های حمل و نقل بین المللی حمل کننده قانونی کالا نیز می گویند. شرکت هایی که در این حوزه فعال هستند دارای وسیله حمل بار (کامیون، کشتی) هستند. این شرکت ها کالا را از مبدا به مقصد بر اساس روش حمل تعیین شده طبق قرارداد حمل می کنند. روش انجام کار توسط این شرکت ها مطابق قوانین و عرف بین الملل است.

آشنایی با شرکت های فورواردر

این مدل شرکت ها بر اساس بارنامه نوع روش حمل و نقل را تعیین می کنند. احتمال استفاده از روش های دریایی، هوایی، ریلی و … وجود دارد. در واقع شرکت های فورواردر نقش هماهنگ کننده را دارند و چند شرکت کریر ممکن است زیر گروه این شرکت ها کار کنند. شرکت حمل و نقل بین المللی رامین لجستیک از این نوع شرکت ها می باشد. مراحل ارسال و تحویل کالا و عملیات حمل و نقل توسط این نوع شرکت ها تنها هماهنگ می شود.

آشنایی با شرکت های فورواردر

تاثیر حمل و نقل در توسعه اقتصاد 

یکی از پایه های اقتصاد ملی در کشورها حمل و نقل بین المللی است. تاثیر حمل و نقل در توسعه اقتصاد کشورها شامل ایجاد اشتغال، ارزش افزوده و توسعه است. توسعه در سیستم حمل و نقل باعث توسعه اقتصادی می شود. زیرا زمان جا به جایی، هزینه ها و سرعت انتقال را بهینه می کند. حمل و نقل به صورت خودکار باعث شکوفایی اقتصاد کشورها می شود.
تاثیر حمل و نقل در توسعه اقتصاد در سه بعد کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت قابل بررسی است. برای تاثیر کوتاه مدت می توان گفت یک نیسان که وظیفه حمل بار بین دو شهر را بر عهده دارد اگر آلاینده وارد هوا کند و فرسوده باشد به طور غیر مستقیم در کوتاه مدت بر اقتصاد کشور و افراد جامعه تاثیر می گذارد.
در مورد تاثیر بلند مدت حمل و نقل در توسعه اقتصاد می توان به تاثیر در ایجاد اشتغال و تولید اشاره کرد. در حالت میان مدت حمل و نقل تاثیر مستقیم بر مصرف خدمات جایگزین دارد. در هر حالت تاثیر حمل و نقل در توسعه اقتصاد غیر قابل انکار است. حمل و نقل در صنایع مختلفی مثل توریسم، کشاورزی، خدماتی و … تاثیر دارد. برای رشد صحیح باید علاوه بر سرمایه گذاری در صنایع مختلف برای توسعه حمل و نقل  نیز سرمایه گذاری کرد. هر چقدر این ارتباط موازی و صحیح برقرار شود کشور پیشرفته تر خواهد شد.
جمع بندی نهایی
توسعه حمل و نقل تاثیر مستقیم بر توسعه اقتصاد کشور دارد. یکی از معیارهای مهم رشد اقتصاد یک کشور رشد سیستم حمل و نقل آن است. صنعت حمل و نقل با خدمات تولیدی مثل تولید واگن، کشتی، کشنده ها و … در اقتصاد از بعد تولید اشتغال موثر است. از بعد خدماتی نیز برای اقتصاد تولید ارزش افزوده را در پی دارد. در مقاله بالا به مبحث اهمیت حمل و نقل در توسعه اقتصاد کشور پرداختیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص حمل بار از ترکیه به ایران، شرکت حمل و نقل بین المللی، حمل و نقل بین المللی زمینی و … می توانید از طریق وب سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *